Camino - droga św. Jakuba - prelekcja

We wtorek 25. 11. 2014 r. o godz. 17.00 w naszej Bibliotece odbyła się prelekcja pt. "Camino - droga św. Jakuba", którą poprowadziła Pani Jolanta Janik. Tematyka pielgrzymowania do Santiago de Compostela zainteresowała wiele osób, które licznie przybyły na spotkanie i z fascynacją słuchały opowiadań o trudach pokonywania trasy.

Każdego roku pielgrzymi przemierzają setki kilometrów, aby dotrzeć do Santiago de Compostela, gdzie, według tradycji,  znajduje się ciało św. Jakuba Apostoła. Nie ma jednej, wyznaczonej trasy. Ludzie przybywają tam różnymi szlakami, które oznaczone są muszlą św. Jakuba i żółtymi strzałkami. Idą indywidualnie, albo małymi grupkami, odwiedzając po drodze kościoły i kaplice. Noce spędzają głównie w schroniskach, zwanych Alberge. Na koniec pielgrzymi otrzymują potwierdzenie przebytej drogi.

 

 

Dzięki ciekawym opowieściom Pani Jolanty Janik ubarwionymi fotografiami z przebytej przez nią podróży, mogliśmy poznać część hiszpańską, która jest trasą wymagającą, ale za to bogatą w piękne, malownicze widoki oraz drogę francuską, obecnie najbardziej popularną wśród pielgrzymów.

Myślę, że po prelekcji w głowach wielu osób zrodziła się myśl, by samemu przemierzyć szlak św. Jakuba.